Tento týden se bude seriál Ulice TV Nova zabývat velmi intenzivně aktuálním a závažným tématem – INTERNETOVÝM PIRÁTSTVÍM. Malý Franta Liška s kamarádem Mirkem Toužimským budou nelegálně stahovat filmy z internetu. A právě na toto téma a jeho důsledky chtějí tvůrci oblíbeného seriálu televize Nova Ulice upozornit.
TV Nova bojuje proti pirátství nejenom tím, že toto téma otevírá v jednom ze svých klíčových dramatických pořadů, ale také celkovou strategií na internetu, kdy uživatelům nabízí zdarma veškerou svou vlastní tvorbu a v rámci nově spuštěného projektu voyo.cz zpřístupňuje i vybrané zahraniční filmy a seriály.
Tzv. pirátství každoročně stoupá díky rozvoji digitální technologie po celém světě. Jakým způsobem a v jaké výši poškozuje autory a nositele filmových i hudebních děl? Tato problematika bude jedním z témat čtvrteční Snídaně s Novou. Jejími hosty budou producent seriálu Ulice Michal Reitler a ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová. Diváci budou moci také chatovat ve čtvrtek 24. února 2011 od 19:30 na webu Ulice s „provinilcem“ Františkem Liškou, kterého v seriálu Ulice ztvárňuje Matyáš Valenta.
Internetové pirátství ohrožuje český filmový průmysl největší měrou a působí filmovým tvůrcům, producentům, distributorům i ostatním subjektům, podílejícím se na výrobě a distribuci filmů, obrovské škody v řádu stovek milionů korun ročně. Jen loni způsobili filmoví piráti v ČR škody, převyšující 1,3 miliardy korun. Jak dokládá nedávný průzkum společnosti Envisional, přibližně 23,8 % celosvětového internetového provozu porušuje autorská práva, z toho v 11,4 % případů prostřednictvím BitTorrentu, v 5,1 % případů prostřednictvím filehostingových serverů a v 1,4 % případů prostřednictvím stránek, umožňujících online sledování filmů (např. Megavideo a Novamov).
I v Česku využívají statisíce a miliony uživatelů filehostingové servery a P2P sítě k šíření a získávání nelegálních kopií chráněných děl. Zpravidla si uvědomují, že sdílením nelegálních kopií porušují zákon, ale spoléhají se na zdánlivou anonymitu internetu. Zejména děti a počítačoví začátečníci však často netuší, že riziko skýtá i pouhé stahování z internetu. O nebezpečí stáhnutí nevhodného, například pornografického obsahu a nebezpečí zavirování počítače se hovoří poměrně často; o samotném principu fungování sdílejících služeb, které nutí uživatele zpřístupnit pirátské kopie chráněných děl, uložené na disku počítače, nebo přímo automaticky šíří stahovaný a již stáhnutý obsah dalším uživatelům, již méně.
Zejména mezi dětmi a mládeží je pak velmi rozšířeno šíření pirátských kopií i na vypálených CD a DVD, případně na flashkách. Pokročilejší pirát si zpravidla nenechá ujít příležitost pochlubit se kamarádům a spolužákům čerstvě staženou pirátskou novinkou a ochotně ji zkopíruje dalším zájemcům. Tím poruší autorská práva, ať už to dělá pro výdělek, či zdarma. Zatímco do poloviny roku 2001 filmové pirátství v ČR pravidelně klesalo až pod 10 %, od té doby zejména v důsledku rozvoje digitálních a informačních technologií, které umožňují velmi rychle, levně a bez ztráty kvality pořizovat a šířit pirátské kopie, úroveň audiovizuálního pirátství neustále roste až na současných více než 55 %.